Дунайська обласна лікарня: пацієнтам — про сьогодення та найближче майбутнє

Медична реформа та її результати стосуються кожного, хто має потребу звернутись до лікаря. Саме тому Бізнес-портал Одеської області при підтримці N-ost розповідає про зміни, до яких призвела реформа системи охорони здоровʼя, та що це «оздоровлення» принесло мешканцям та гостям регіону.

Перша частина («Реформі охорони здоровʼя — 12 років. Чи збулось те, про що мріялось?»)— тут.

Друга частина («Ізмаїльський район — про «оздоровлення» мережі медзакладів) — тут.

Розташована в Ізмаїлі Дунайська обласна лікарня (нащадок Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті) статус обласної набула 2005 року, 2018 року стала працювати в режимі 24/7 та надавати цілодобову ургентну допомогу за напрямами: інсульт, інфаркт, терапія, неврологія та кардіологія.

Зараз є надкластерною лікарнею.

Медичні послуги мешканцям та гостям півдня Одеської області медзаклад надає стільки, скільки існує: басейнова лікарня на водному транспорті охоплювала працівників підприємств морегосподарського комплексу Придунайського краю, членів їхніх сімей та ветеранів галузі.

Безумовно, реформа всієї системи охорони здоровʼя не обійшла цю лікарню.

Та спочатку ми розповімо, чим вона відрізняється від інших медичних закладів регіону.

 

Про «штучну нирку»

На базі Дунайської обласної лікарні функціонує єдиний на півдні Одещини підрозділ Обласного Центру гемодіалізу, де медики з 2008 року допомагають хворим, чиї нирки не можуть самостійно виконувати свої основні функції.

Через війну попит на послуги цього підрозділу зростає: в регіон їдуть тимчасові перселенці, та й стрес, в якому живуть українці, — не на користь здоровʼю.

 

Статистика

2023 року допомогу отримали 51 пацієнт, які мали потребу в гемодіалізі. Станом на 20 травня 2024 року – 63 пацієнти.

«Відділення потребувало розширювати. З існуючим навантаженням працює від сьомої години ранку до десятої вечора. Пацієнтам, які мешкають за межами міста Ізмаїл, неможливо дістатися після процедури додому чи зранку до лікарні. 17 травня під час робочого візиту очільниці департаменту Одеської ОДА Оксани Рокунець-Сорочан було прийняте рішення про розширення відділення з встановленням додаткових апаратів, нової станції з очищення води».

Віталій Гайдуков, головний лікар ДОЛ

 

Про онколікарів

У січні 2022 року на базі консультаційно-діагностичного відділення ДОЛ (колишня поліклініка водників) розпочала роботу виїзна консультативно-діагностична служба Одеського обласного онкодиспансеру. Проводяться обстеження населення регіону за найвразливішими онкологічними напрямками – гінекологія, урологія, мамологія. Усі дослідження за трьома зазначеними напрямками проводяться безкоштовно, в рамках програми Національної служби здоров’я України.

Статистика

Ізмаїльський та Болградський райони є лідерами захворюваності на онкологічні захворювання в Одеській області. Зокрема, показник виявлення запущених форм раку (3-4 стадії) на 20% вищий за середній по області, показник смертності на 30% перевищує загальнообласний. Крім того, на півдні області один із найнижчих показників виявлення онкологічних хвороб під час медичних оглядів – він майже на 50% менший, ніж в інших районах.

 

«В Ізмаїльському районі зараз найслабкіше місце – онкологія. І статистики з неї нема.»

Віталій Гайдуков, головний лікар ДОЛ

 

Про забезпечення киснем

Під час пандемії ковіду, 2020 року, на базі ДОЛ відкрито кисневу станцію з потужністю, достатньою на всі лікарні міста – Дунайську обласну, Центральну міську та Центральну районну.

В 2024 році її модернізують.

Пояснюємо.

У лікувальних закладах півдня Одеської області заправлення балонів киснем відбувається у обласному центрі. Через значну відстань це потребує тривалого часу, а у разі негоди і зовсім стає неможливим.

Киснева станція на території ДОЛ, призначена для безперебійного централізованого постачання кисню з розведенням по лікарні на 188 кисневих точок, складається з двох блоків — потужністю 150 та 750 літрів кисню за хвилину.

Залежно від кількості пацієнтів працює блок на 150 л/хв, або на 750 л/хв, або блоки працюють одночасно з потужністю 900 л/хв. Цього достатньо, щоб забезпечити потребу у кисні всіх пацієнтів лікарні.

У станції є технічні можливості для забезпечення виробництва медичного кисню та заправки балонів з потужністю 30 балонів на добу.

Модернізація дозволить забезпечити медичним киснем медичні установи південних регіонів Одеської області, а також станції швидкої допомоги.

Як повідомили в Ізмаїльський районній державній (військовій) адміністрації, роботу на підготовчому етапі вже розпочато.

 

Про лікування инфарктів за 3 – 7 діб

Днями Дунайська обласна лікарня отримали технічний паспорт на ангіографічну інтервенційну систему AZURION 5 M20, встановлену у медичному закладі в рамках спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Додаткове фінансування Проєкту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

Новий сучасний ангіограф дає можливість виконувати комп’ютерну томографію безпосередньо у рентгенопераційній перед процедурою механічного видалення тромбів.

З введенням в експлуатацію сучасного ангіографу в ДОЛ відкрито єдине на півдні Одеської області відділення ендоваскулярних інтервенційних втручань на 17 ліжок з 5 реанімаційними ліжками та операційною.

«За перші три тижні роботи нового ангіографу надана допомога майже 20 пацієнтам.

За нашим пакетом ми обслуговуємо близько 30-35 осіб. Ми розпочинали інтервенційну кардіологію у 2018 році — проводили коронографію та стентування інфарктних хворих. Досвід уже є. Перший ангіограф (його отримали саме 2018 року) – пересувний, з певними обмеженнями як за вагою пацієнта, так і його можливостями, — працює.

Якщо раніше пацієнт з інфарктом лежав 31 день, мав постільний режим, обмежені фізичні навантаження та до 6 місяців мав на реабілітацію, то зараз строки інші.

Госпіталізація – 3 — 7 діб (при вчасному – до 12 годин від інфаркту – зверненні по меддопомогу), реабілітація триває місяць. Процедура не інвалідизує. Пацієнти продовжують своє життя у звичному образі.

Програма медичних гарантій покриває всі витрати від початку до кінця — включаючи таблетовану підтримку та навіть витратний матеріал на операцію.»

Ігор Почтаренко, завідуючий відділенням інтервенційної кардіології ДОЛ

 

Чекаємо на реабілітаційний центр

Це – про плани: реабілітаційний центр планується відкрити на базі Дунайської обласної лікарні в будівлі, що побудована 1964 року, не експлуатується з 1993 року та потребує капітального ремонту, проте, розташована на території лікарні, де є необхідна інфраструктура – в тому числі, пральня, харчоблок, власна киснева станція для безперебійного централізованого постачання кисню, артезіанська свердловина.

Нове відділення розраховане на 90 ліжок (в том числі — 15 ліжок психіатрично-паліативного профілю) із сучасним обладнанням та професійними мультидисциплінарними командами.

Майбутній реабілітаційний центр надаватиме допомогу військовим та тим, хто переніс гострий інсульт або інфаркт міокарда.

 

«Лікування в цьому Центрі насамперед отримають військовослужбовці, які зіткнулися з проблемою відновлення своєї функціональності. Також допомогу надаватимуть хворим, які перенесли інсульти та інфаркти, і тим, хто потребує паліативно-психіатричної підтримки.

Реабілітація військових складатиметься з консультації та індивідуального супроводу лікарів-фахівців та фізичних терапевтів, індивідуальних занять з реабілітологами та ерготерапевтами у спеціально обладнаних залах та нейросенсорних кімнатах, лікувального масажу, гідрокінезотерапії в басейні на спеціальних тренажерах та лікування грязей. фізіотерапії.»

Родіон Абашев, голова Ізмаїльської районної державної (військової) адміністрації

 

Важливо

9 травня, в День Європи, за присутності міністра охорони здоровʼя України Віктора Лашка підписаний Меморандум з румунською стороною про співпрацю в організації та роботі реабілітаційного центру: румунські колеги допомагатимуть у створенні центру реабілітації, підготовці персоналу та виготовленні протезів для військових.

Подібні угоди підписано з трьома містами України – Ізмаїлом, Києвом (Охмадіт) та Чернівцями.

Реабілітаційний центр в Ізмаїлі планується відкрити поточного року.

 

«В умовах повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України ми маємо реалізувати цей проєкт та повернути наших військовослужбовців до суспільства, щоб вони могли жити далі.

…Наші військовослужбовці і населення потребують психологічної допомоги (а є багато людей, які виїжджають із своїх домівок саме із зони бойових дій та приїжджають до нас). І їм як раз і має надаватись соціальна підтримка та психологічна допомога. Сподіваємось, що з реалізацією цього проєкту ми надамо можливість нового життя цим людям.»

Марина Деной, заступник голови Ізмаїльського РВА

 

А де ж реформа?

Вона продовжується. Навіть, в умовах війни.

Штат лікарні ДОЛ скоротився майже вдвічі.

По-перше, через ліквідацію відділень фтизіатрії, променевої терапії та психіатричного (вони були передані від міської лікарні).

По-друге, фахівці виїжджають за кордон – через війну або за гідними зарплатнями.

Кадровий голод відчувається ще й тому, що кількість хворих збільшується – знов таки через війну.

ДОЛ чекає на фахівців з досвідом та розпочала процес приєднання до Одеської обласної клінічної лікарні.

 

«Щодо відділень нашої лікарні, то сьогодні мова — не про них, а про пакети з НСЗУ. У нас — пакети «Гострий інфаркт міокарда», «Інсульт», «Надання нехірургічної допомоги дорослим в умовах стаціонару» та амбулаторно-клінічної допомоги. Це – стаціонарна служба. Окремо є рентгенослужба, фіброскопія, гастроскопія, колоноскопія тощо.

Сьогодні варто обирати ті пакети, які не є конкурентними та під які є обладнання та кадри. Щоб на якісну професійну допомогу був попит — тобто, щоб були пацієнти.»

Віталій Гайдуков, головний лікар КНП «Дунайська обласна лікарня»

 

Замість підсумків

Головним, що має розуміти кожен, що «якщо що», в Ізмаїлі, Ізмаїльському районі та й на півдні Одеської області на відстані у майже 250 км від обласного центру є медзаклади, де таку допомогу нададуть.

Вибір – за пацієнтами, а за ними йдуть гроші.

В цьому – сенс змін.

Далі – буде.

Ірина Королькова,

членкиня Національної спілки журналістів України

Автор записи: odessabiz

Добавить комментарий