Тарутине: медицина повинна бути комфортною та сучасною для пацієнтів і для медиків

Медична реформа та її результати стосуються кожного, хто має потребу звернутись до лікаря. Саме тому Бізнес-портал Одеської області при підтримці N-ost розповідає про зміни, до яких призвела реформа системи охорони здоровʼя, та що це «оздоровлення» принесло мешканцям та гостям регіону.

Перша частина («Реформі охорони здоровʼя — 12 років. Чи збулось те, про що мріялось?»)— тут.

Друга частина («Ізмаїльський район — про «оздоровлення» мережі медзакладів») — тут.

Третя частина («Дунайська обласна лікарня: пацієнтам — про сьогодення та найближче майбутнє») — тут.

Четверта частина («Бородінська громада та відбудова системи охорони здоровʼя») — тут.

В Болградському районі є Тарутинська громада, яка донедавна входила до Тарутинського району. Саме цим пояснюється розвинена мережа медзакладів першого та другого рівнів, які надають медичні послуги місцевим мешканцям, а також усім, хто її потребує.

Почнемо з комунального некомерційного підприємства «Тарутинський центр первинної медико-санітарної допомоги» Тарутинської селищної ради, до якого входять три міських та одна сільська амбулаторії, а також вісім фельдшерсько-акушерських та три фельдшерських пункти. По меддопомогу до Тарутинської «первинки» звертаються більше 21,5 тисячі громадян різного віку.

Охопити всіх своєю увагою медикам важко: із необхідних за штатним розписом 20 лікарів фактично є 10. Вирішувати завдання системи охорони здоров’я допомагають лікарі-інтерни, а також така затребувана форма роботи як виїзні прийоми: їх проводять мобільні бригади. Наприклад, за пʼять місяців 2024 року здійснено 104 виїзди.

На виїзних прийомах проводиться не тільки візуальне обстеження, але й огляд молочних залоз, обстеження на цукровий діабет, ЕКГ, цитологічні дослідження.

За умови, що найвіддаленіше село громади розташоване за 60 км від Тарутина, а стан доріг – ще те питання, наявність транспорту вкрай важлива. Особливо, якщо знати, що медики мають 6 авто, з яких 5 зі 100% зносу.

З минулого року тарутинським медикам допомагає Червоний Хрест, який надав в оренду авто та взяв на себе витрати на паливо та оплату роботи медбригади й основних медпрепаратів. Медики виїжджають навіть у суботу, приймаючи від 10 пацієнтів щоденно.

Щодо обладнання: Тарутинська «первинка» має 14 апаратів ЕКГ, аналізатори (2 гематологічних автоматичних ВС-20 s, 2 — сечі UA-66 (2) та один ШОЕ MINI-CUBE), два дефібрілятори типу Powerhtart GS (модель GSS-41РО) з одноразовими електродами, два дерматоскопи та шість бензинових генераторів (на випадок відсутності енергоживлення).

Є денний стаціонар на 10 ліжок. Минулого року тут було проліковано 331 пацієнт.

Варто памʼятати, що населення старіє, тому потреби в медичних послугах будуть зростати кожного року.

Окремо – про роботу протитуберкульозної служби: минулого року на диспансерному обліку знаходилось 22 хворих з активними формами туберкульозу, з них 8 взято на облік вперше.

Всього на обліку — 80 осіб, за І квартал 2024 року на облік взято 1 особу з активною формою туберкульозу.

Щодо умов роботи медпрацівників: цей рік увійде в історію Тарутинської первинки через нову будівлю для амбулаторії смт.Тарутине, яку збудовано відповідно до ст.26, ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та на виконання Меморандуму про співробітництво з Міжнародним фондом допомоги й розвитку Блакитного Півмісяця («ІВС»).

«Адміністрація Тарутинського ЦПМСД знаходиться при Тарутинській амбулаторії, яка місяць працює в новій будівлі, що збудована та обладнана завдяки допомозі міжнародних партнерів. Є кабінети сімейних лікарів, реєстратура, лабораторія, кабінет вакцинації, кабінет щеплень, сигналізація, необхідне оснащення. Гарно, комфортно, сучасно!» — Меланія Міланова, директор КНП «Тарутинський ЦПМСД»

Медики кажуть про нагальну потребу поточних та капітальних ремонтів та оновлення автопарку, але все це – після Перемоги, тому що в умовах повномасштабної воєнної агресії росії проти України першочерговим завданням є допомога ЗСУ.

Та продовжують укладати з населенням декларації, працюють щодо раннього виявлення хворих на туберкульоз, онкозахворювань, серцево-судинних захворювань, інфарктів та інсультів, вакцинують населення (в тому числі, від COVID-19 та грипу).

І – надають своїм пацієнтам направлення до медзакладів другого та третього рівнів.

Приймально-діагностичне відділення Тарутинської лікарні

Медзакладом другого рівня в Тарутиному є комунальне некомерційне підприємство «Тарутинська центральна лікарня» на 170 стаціонарних ліжок та із поліклінічним відділенням на 240 відвідувань в зміну, де надається планова та невідкладна кваліфікована стаціонарна та амбулаторна допомога населенню Тарутинської та Бородінської громад.

Палата в укритті

Працюють терапевти, лікарі вузьких спеціальностей (хірурги, уролог, лор, гінекологи, офтальмолог, рентгенолог, стоматологи, лікар з УЗД-діагностики, психіатри, невропатологи) та військово-лікарська комісія, а також проводяться щорічні медичні огляди.

Є терапевтичний профіль, амбулаторно-поліклінічна допомога, жіноча консультація.

Стаціонарна допомога – терапія та хірургія (лапароскопічні операції — холецистектомія, апендектомія, грижі, ургентна допомога хірургічним втручанням в залежності від профілю, лор-операції, гінекологічні — планова та ургентна допомога з гістероскопією) та урологічні операції.

Операційна в укритті лікарні

Працює відділення реанімації з наданням знеболюючих та з анестезіологічною службою.

Є пакет «Цистоскопія», і є ендоскопічне обладнання для проведення цистоскопії, резектоскопії та гістероскопії.

Є рентген-служба (обладнання – рентгенапарат, флюорограф, обстеження органів грудної клітини, шийного відділу хребта та навколоносових пазух), стоматологічна служба, клініко-діагностична лабораторія (всі види обстежень та від 1000 досліджень на добу), кабінет мамографії (щоденно — 2 планових обстеження в день, є два рентгенлаборанти).

Відділення клінічно-лабораторної діагностики Тарутинської лікарні

Через те, що в Тарутиному мало народжують, 2023 року скорочено акушерське відділення, при цьому можливість надання гінекологічної допомоги жіночому населенню існує (у хірургічному пакеті).

В лікарні створене неврологічне відділення на 25 ліжок, в якому працює молодий фахівець лікар-невропатолог, а також переведено середній та молодший персонал закритого акушерського відділення.

Приймально-діагностичне відділення – з оглядовою, операційною (малі втручання) та палатою реанімації, лабораторією з власним аналізатором, рентгенапаратом, ЕКГ, киснем, кабінетом телемедицини для консультацій з фахівцями третього рівня Одеської обласної лікарні під час операцій в режимі реального часу – працює в режимі 24/7.

«Реанімаційна палата приймально-діагностичного відділення згідно стандартів надає допомогу не більше доби – у випадку невстановленого діагнозу на період обстеження. В цей час надається невідкладна допомога – пацієнт стабілізується, спостерігається черговим лікарем чи лікарем-анестезіологом, а після встановлення діагнозу направляється у відповідне відділення. Є палата для можливої невідкладної допомоги при пологах — на випадок врятувати життя породіллі чи дитини. Є рішення щодо встановлення підйомника, який зʼєднає реанімацію на першому поверсі та хірургію на третьому.» — Ірина Пулева, генеральний директор Тарутинської центральної лікарні

Про паліатив

Минулого року створено відділення паліативної медичної допомоги дорослим та дітям на 20 ліжок, в якому працюють після відповідної підготовки два лікаря-терапевта, лікар-інфекціоніст, лікар-акушер-гінеколог, лікар-педіатр, лікар-психіатр, лікар- уролог, лікар-отоларинголог дорослий та дитячий, а також психологи.

За 2023 рік на стаціонарному лікуванні перебувало 166 важких термінальних хворих, які потребують лікування, харчування, знеболення.

Через зростання онкологічних захворювань, старіння населення та велику кількість паліативних хворих існує нагальна потреба в організації додаткових стаціонарних ліжок для забезпечення паліативних пацієнтів медичною допомогою, доглядом тa цілодобовою турботою медичного персоналу.

Не всі пацієнти потребують добову допомогу. Але є ті, яким важко.

«Щодо інклюзії: кожна лікарня має бути пристосованою для всіх пацієнтів.» — Валерій Єребакан, перший заступник голови Болградської районної державної (військової) адміністрації

2024 року створена мультидисциплінарна команда для надання послуг з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям — із забезпеченням спостереження та контролю за паліативними пацієнтами, які перебувають вдома, зокрема, на кисневій терапії та/або респіраторній підтримці, відвідування пацієнтів упродовж 72 годин після виписки зі стаціонарного лікування, а також введення лікарських засобів пацієнтам з рідкісними захворюваннями в домашніх умовах.

В паліативному відділені готується до відкриття капличка – це частина психологічної допомоги для пацієнтів та всіх бажаючих (є окремий вхід з вулиці).

Тобто, що маємо?

На даний час в Тарутинській центральній лікарні, яка цього року уклала договір з НСЗУ за 14 пакетами послуг за програмою медичних гарантій, працюють висококваліфіковані фахівці.

Тричі на місяць бригади вузькопрофільних лікарів Тарутинської лікарні виїжджають до Бородінського закладу охорони здоровʼя для надання кваліфікованої консультаційної медичної допомоги мешканцям сусідньої громади.

Лікарня має відремонтоване укриття на 240 місць із запасом води, протипожежними засобами, резервним живленням, сучасною витяжкою (така є в кожній палаті), санвузлами з гарячою водою.

В укритті розгорнуті палата загального перебування (для сидячих хворих, а також для тих, хто може чи не може пересуватись), а також операційна з необхідними медикаментами.

Є дизель-генератор на 200 кіловатт та киснева станція (вона зараз не працює). Цього року тарутинські медики отримали благодійну допомогу — санітарний автомобіль та 6 кондиціонерів для палат анестезіології, хірургії та педіатрії.

«Вчора ми робили гастростомію хворому, який не може їсти через рак мигдаликів. Це операція, коли спеціальний зонд виводиться для харчування такого хворого. Але щоб дати наркоз такій людині, яку неможливо заінтубувати через пухлину горла, довелось зробити трахеостомію та підключити до апарату ШВЛ, дати загальне знеболення і вже далі зробили гастростомію. Ця людина зараз може харчуватися – так, незвичайним засобом, але вона не помре від голодної смерті. Плюс у людини були проблеми з диханням – вона зараз може дихати. Це гуманний спосіб підходу до таких пацієнтів. Вважаю, що це важливо, бо це – люди з болем. Ці люди, на жаль, потребують специфічної допомоги і важливо, щоб такі відділення були всюди. Голова нашої громади веде перемовини з міжнародними благодійниками, аби забезпечити тут гідні умови. Лікарня працює на 80-90% потужності. Є запит по паліативу, по терапії. Потрібні комфортні умови для перебування та лікарі. Порозуміння та співпраця – завжди на користь.» — Ірина Пулева, генеральний директор КНП «Тарутинська центральна лікарня»

Про плани:

Йде підготовка до капітального ремонту адміністративної будівлі для подальшого розташування інфекційного відділення для дорослих та дітей.

І колектив шукає педіатра, хірурга, ортопеда-травматолога, терапевта, інфекціоніста, пропонує програму грунтовної підтримки та працює над заохоченням майбутніх лікарів (нагальна потреба в оновлені кадрів!).

Підсумком можуть стати слова генеральної директорки Тарутинської лікарні Ірина Пулевої:

«В лікарні потрібні комфортні умови для перебування пацієнта та кваліфіковані лікарі».

Саме це є рецептом для здоровʼя як всієї медичної галузі, так і кожного медзакладу.

Далі буде.

Ірина Королькова, членкиня НСЖУ

Автор записи: odessabiz

Добавить комментарий