Кого шукають роботодавці?

Безробіття стало одним із викликів війни, і особливо гостро ця проблема постала у перші місяці повномасштабного вторгнення. Проте, за понад півтора року ситуація із пошуком роботи в Україні значно покращилася, пише УНІАН.

Довгий час на українському ринку вакансій було значно менше за кількість шукачів роботи, тому працедавці могли прискіпливо обирати собі майбутніх працівників та не хвилюватися за конкурентність запропонованих умов.

Наразі ж вакансій побільшало і кваліфікованих кадрів вистачає не на всіх.

Яка ситуація з безробіттям в Україні зараз?

Непрацевлаштованих українців стало менше порівняно з минулим роком, проте рівень безробіття лишається високим.

За даними Національного банку, наприкінці 2022 року рівень безробіття складав 21,1%, та надалі цей показник поступово скорочуватиметься до 19% на кінець поточного року.

Із таким прогнозом погоджуються також у Мінекономіки.

«За підсумками поточного року ми прогнозуємо, що рівень безробіття знизиться до 19%, проте це досить високий показник», — зазначає перший віце-прем’єр-міністр — міністр економіки Юлія Свириденко.

У Нацбанку відмічають, що кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні в серпні 2023 року впала до рекордного мінімуму у 108,7 тисяч осіб.

Ще минулого року в серпні цей показник складав 278,6 тисяч осіб, а в останній довоєнний місяць (січень 2022 року) в Україні було офіційно зареєстровано 315,4 тисяч безробітних.

Такому суттєвому скороченню безробітних посприяла, зокрема, масова мобілізація чоловіків призивного віку.

Реальна кількість безробітних в Україні відрізняється від зазначеної: ніхто не скасовував неофіційне працевлаштування, коли людина працює, не оформлюючи трудові відносини та отримуючи зарплату «в конверті».

Багато громадян не бажають офіційно працевлаштовуватися, аби продовжувати отримувати субсидії чи не ставати на військовий облік.

 

Як відновлюється ринок праці

Фахівці кадрового порталу Jooble повідомляють, що цього року щомісячна кількість вакансій в Україні — у середньому, 35 тисяч.

«Заробітні плати у третьому триместрі 2023 року трішки вищі, ніж у першому та другому…Цей ріст може бути обумовленим багатьма факторами, у тому числі — інфляційними тисками», — зазначила у коментарі УНІАН аналітик Jooble Вікторія Новосад.

Водночас, фахівці Work.ua значно оптимістичніші у своїх оцінках. За їхніми даними, в останній місяць літа в Україні було встановлено рекорди за кількістю вакансій та розміром зарплат.

«У серпні, за даними системи управління наймом Work.ua, роботодавці опублікували 102 748 пропозицій роботи. Це на 10% більше, ніж у липні. Нагадаємо, що до повномасштабного вторгнення на сайті було понад 100 тисяч вакансій, а після 24 лютого їхня кількість впала до 6 тисяч. Півтора року потому ринок праці України максимально наблизився до позначки відновлення», — повідомили у компанії.

Збільшення кількості вакансій є, однозначно, позитивним сигналом, що бізнес стає на ноги, створюються нові робочі місця, а це дозволяє забезпечити людей зарплатами, а бюджет – податками.

Кількість робочих місць варіюється в залежності від регіону держави.

За даними аналітиків, перша п’ятірка областей за пропозиціями роботи залишається незмінною: Київська (33283 вакансій), Дніпропетровська (9 831), Львівська (9 705), Одеська (6 927) та Харківська (3732) області. До лідерів за приростом пропозицій роботи входять також Київська разом із Хмельницькою, Рівненською, Житомирською і Чернігівською областями.

 

Кого шукають роботодавці

За даними Work.ua, найзатребуванішими фахівцями на сьогодні є бухгалтери, кухарі, водії, менеджери з продажу та продавці-консультанти.

Восени, з початком нового навчального року та високого бізнес-сезону, значно зросли пропозиції роботи в сферах «Освіта, наука» (+37%) та «Управління персоналом, HR» (+12 процентів). Крім цього, помітно збільшилася кількість вакансій в категоріях «Культура, музика, шоу-бізнес», «Готельно-ресторанний бізнес, туризм» і «Сфера обслуговування».

Фахівці зазначають, що в серпні попит найбільше зріс на освітян. Роботодавці активно шукають вчителів англійської, математики, початкових класів, корекційних педагогів та викладачів німецької.

Із непов’язаних з освітою професій значно зріс попит на офіс-менеджерів, фітнес-тренерів, пакувальників та посудомийників.

При цьому, розміщені вакансії свідчать про те, що роботодавці відчувають дефіцит кадрів.

«Значно зросла частка вакансій для людей з інвалідністю, студентів, ветеранів та пенсіонерів. Також роботодавці частіше готові працювати з кандидатами без досвіду», — зазначають аналітики.

У Державній службі зайнятості наводять свою статистику щодо актуальних вакансій на ринку праці та спираються на дані Єдиного порталу вакансій – сервісу, створеного відомством у співпраці з найбільшими сайтами з пошуку роботи.

Відповідно до їхніх даних, найбільший попит на ринку праці України, як і до війни, зберігається на кваліфікованих представників робітничих професій та працівників сфери торгівлі. Поступово зростає й рівень оплати праці за відповідними вакансіями, що пропонуються роботодавцями.

До ТОП-10 професій за кількістю вакансій на Єдиному порталі увійшли продавець-консультант, менеджер з продажу, кухар, бухгалтер, вантажник, лікар, швачка, бариста, водій автотранспортних засобів та машиніст.

«Максимальний розмір заробітної плати у запропонованих вакансіях на порталі становить: продавець-консультант — 50 тис. грн.; кухар — 55 тис. грн.; бухгалтер – 80 тис. грн.; вантажник — 40 тис. грн.; лікар — 120 тис. грн.; швачка — 50 тис. грн.; бариста — 50 тис. грн.; водій автотранспортних засобів – 60 тис. грн.; машиніст — 66 тис. грн.», — повідомляють у Держслужбі зайнятості.

 

Скільки можна заробити

Зараз розмір середньої зарплати в Україні, за різними даними, складає близько 17 тисяч гривень.

Так, у Пенсійному фонді в червні цього року вказали показник середньої зарплати у 16 012 гривень. Згідно з аналізом Work.ua, в останній місяць літа середня зарплата в Україні зросла до 17 500 грн.

Наступного ж року, за прогнозом Міністерства економіки, номінальна середньомісячна зарплата українців зросте до 21 852 грн. У реальному вимірі (з урахуванням інфляції) зарплата зросте на 6%, зазначається в проекті держбюджету на наступний рік.

Крім цього, чиновники обіцяють в 2024 році двічі підвищити мінімальну зарплату, яка наразі становить 6700 гривень. З 1 січня 2024 року «мінімалка» зросте до 7100 гривень, а з 1 липня наступного року – до 8000 гривень.

Які ж зарплати пропонують роботодавці різним фахівцям сьогодні?

У Держслужбі зайнятості зазначають, що середній розмір заробітних плат у вакансіях, що подаються до відомства, становлять 11000 гривень.

«В базі даних служби зайнятості є окремі пропозиції роботи з відносно високою заробітною платою – наприклад, фахівець з розроблення комп’ютерних програм (110 тис. грн.), інженер-програміст (90 тис. грн.), слюсар-інструментальник – 60 тис. грн, водій – 60 тис. грн., агроном – 52 тис. грн, лікар – 45 тис. грн, архітектор (45 тис. грн.), плавильник металу (40 тис. грн.)», — додають у відомстві.

Згідно з дослідженням Work.ua, у серпні найбільше зростання зарплат спостерігалося у категоріях «Топ-менеджмент, керівництво вищої ланки» (з 32 500 грн. до 35 000 грн.), «Нерухомість» (з 33 000 грн. до 34 000 грн.), «Транспорт, автобізнес» (з 22 500 грн. до 23 500 грн.).

Щодо посад, які не відносяться до керівних та сфери ІТ, найбільше зросла зарплата для медіабаєрів – тобто, спеціалістів з розміщення реклами у ЗМІ (55 000 грн.), ендодонтистів – лікарів, що спеціалізуються на лікуванні зубних каналів (41 250 грн.), рихтувальників (35 000 грн.).

«Стабільно серед найоплачуваніших посад, де не змінилася зарплата, бачимо водіїв-міжнародників (42 500 грн.), ріелторів (35 000 грн.), а також автоелектриків, автомеханіків, бурильників, головних інженерів, дизелістів (30 000 грн.)», — повідомляють у компанії.

Натомість, найменш оплачувані посади (від 6 750 грн. до 11 000 грн.) пропонують консьєржам, санітарам, прибиральникам, посудомийникам, асистентам ветеринарного лікаря та працівникам лінії роздачі.

Аналітики кадрового порталу Jooble у своєму дослідженні зазначають, що у вересні (в порівняні з вереснем минулого року) на 50% зросла кількість вакансій у сегменті із заробітною платою 13 — 26 тисяч гривень. При цьому цей сегмент займає лише 5% від усіх вакансій.

«Протягом останніх чотирьох місяців у 90% вакансій заробітна плата не перевищує 20 тисяч грн., хоча минулого року цей показник сягав 35 тисяч у літні місяці», — зауважили у компанії.

 

Останні тенденції ринку праці

Широкий вибір вакансій дає змогу шукачам обирати, яку роботу розглядати, а отже — надсилати резюме лише на цікаві пропозиції, зазначають у Work.ua.

«Усе більше людей знаходять «свою» роботу, а нових шукачів прибуває все менше. Так, у серпні загальна кількість шукачів, які оновили або створили резюме, знизилася ще на 2% (350 994) у порівнянні з липнем. Усе це впливає на конкуренцію серед шукачів, яка в серпні знизилася на 9%, що знову наблизило ринок до дефіциту кадрів рівня 2021 року», — повідомили аналітики.

Така ситуація вигідна шукачам роботи, які можуть встановлювати свої умови на ринку праці. Рекрутерам же доведеться докладати зусиль для того, щоб залучити найкращих кандидатів. Зазвичай така ситуація позитивно впливає на культуру найму та мотивації співробітників. Зокрема, роботодавці мають пропонувати шукачам додаткові заохочення (негрошові стимули) та працювати на утримання співробітників у компанії.

Водночас, є сфери, у яких спостерігаються зворотні тендеції. Це, зокрема, ІТ.

«Кого загальна тенденція щодо конкуренції не торкнулася, то це айтівців. Адже тут уже пʼятий місяць поспіль тривають справжні «голодні ігри» за посади програміста Java та Javascript, Python-програміста, тестувальника, UI/UX-дизайнера та Front-end-розробника. За цими позиціями конкуренція до 30 разів перевищує середні показники ринку», — додають у Work.ua.

Боротьба точиться також за посади, які передбачають можливість роботи віддалено: відеомонтажерів, спеціалістів чату, копірайтерів та ретушерів.

Тим часом, найнижча конкуренція спостерігається на робітничі та будівельні посади — автомаляра, коваля, гірника, складальника верху взуття, пилорамника, інструментальника, покрівельника.

Інша тенденція ринку праці сьогодні – помітне скорочення молодих шукачів роботи: у серпні стало на 39% менше кандидатів віком до 18 років, та на 7% — віком від 18 до 24 років, що може бути повʼязано з початком навчального року та завершенням сезону літніх підробітків.

Загалом, окреслені тенденції свідчать про те, що, попри війну, в Україні з’являється більше роботи, і це дає можливість знайти заробіток більш вразливим категоріям громадян: як внутрішньо переміщеним особам, які за час війни, вочевидь, закріпилися на новому місці проживання, так і пенсіонерам.

Тому зараз саме час звернути увагу на портали з пошуку роботи тим людям, які раніше не могли працевлаштуватися або хотіли змінити роботу, але не наважувалися. Ринок відновлюється, конкуренція між роботодавцями посилюється, тому не варто втрачати свій шанс.

 Додамо, що станом на сьогодні в наявності понад 220 тисяч пропозицій роботи на Єдиному порталі вакансій https://is.gd/l7oXbf6479 вакансій в Одеській обл. на Work.ua., 42 свіжих вакансії в Одеська область на BESPLATKA.ua, 47 свіжих вакансій в Одеська область на BON.ua – і це не повний список!

 Ірина Королькова

Автор записи: odessabiz

Добавить комментарий