Не зерном єдиним: Україна нарощує експорт ще й морозива

За підсумками 2023 року Україна продала на зовнішніх ринках майже 10 тис. т морозива, на 44% більше, ніж у 2022-му. Як повідомляє УНІАН, загальний дохід при цьому збільшився на 67%, перевищивши 32 млн доларів. Ці показники в підсумку стали рекордними в історії України, повідомили в Українській асоціації аграрного експорту з посиланням на дані Державної митної служби.

Зазначається, що морозиво переважно експортували в країни Євросоюзу, звідки отримана виручка в розмірі понад 19 млн доларів, або 60 % від вартості всього експорту.

Основні покупці українського морозива минулого року:

  • Молдова – 2301 т;
  • Німеччина – 1909 т;
  • Польща – 1873 т;
  • Ізраїль – 963 т;
  • Литва – 509 т;
  • Чехія – 425 т.

Також українське морозиво імпортували: Ірак, США, Китай, ОАЕ, Кот-д’Івуар, Гамбія та Канадиа.

У січні-березні 2024 року Україна продала на зовнішніх ринках 2 тис. т морозива (на 23 % вище показника першого кварталу 2023 року) вартістю понад 7 млн доларів (+25 %). Знову більшість доходів спеціалізовані експортери отримують з Німеччини, Польщі та Молдови – сумарно близько 60%.

Торгівля продуктами

У квітні імпорт в Україну свинини зріс проти попереднього місяця. Всього надійшло близько 280 т свіжої, охолодженої та мороженої свинини. Притік імпортної свинини у квітні зріс у 3,5 рази проти рекордно низького березневого показника.

В лютому 2024 року Україна експортувала 8,5 тис. тонн молочних продуктів на суму 16,6 млн доларів. Порівняно до січня 2024 року натуральні обсяги експорту виросли на 22%, а грошова виручка збільшилась на 26%.

Додамо, що Україна змогла викинути російський флот із Чорного моря, що забезпечило безперешкодний прохід кораблів з українською агропродукцією. У результаті експорт зерна та олійних культур наближається до довоєнного рівня.

Видання The New York Times пише, що за останні шість місяців Україна експортувала 27,6 мільйона метричних тонн зерна та олійних культур через Чорне море. Це всього на 0,2 мільйона тонн менше від середнього обсягу експорту за аналогічний період із 2018 до 2021 року, до початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

У першому кварталі цього року експорт зерна з Чорного моря навіть перевищив довоєнний рівень. Оцінки експорту зерна та олійних культур, зроблені київською інвестиційною компанією Dragon Capital, і дані про кількість суден із зерном, що прибувають в українські порти, вказують на аналогічні тенденції.

Сел Гілберті, глава американської компанії Teucrium Trading, сказав, що заяви українських чиновників про те, що експорт зерна морем наблизився до довоєнного рівня, були «точними».

Україна, як і раніше, стикається з низкою проблем, які можуть завадити експорту зерна стабілізуватися на довоєнному рівні, включно з триваючими російськими атаками на портові споруди та меншим урожаєм цього року.

Міністерство сільського господарства США прогнозує скорочення в найближчому майбутньому експорт українського зерна.

Однак аналітики стверджують, що загальна ситуація покращується, зазначаючи, що вантажні компанії прагнуть відправляти українське зерно, незважаючи на війну.

Забезпечення високого потоку експорту зерна є стратегічною необхідністю для України. Таріел Хаджішвілі, голова ТОВ «Новік», сказав, що «очевидно, що без експорту зерна» економіка країни буде борсатися.

За даними Lloyd’s List, у березні кількість прибуттів зернових суден у три порти Одеської області — Одесу, Південний і Чорноморськ — збільшилася до 231 з п’яти у вересні.

Цьому зростанню сприяли угоди, які Україна уклала зі світовими страховиками, щоб забезпечити страхування суден. Гілберті з Teucrium Trading каже, що Москва також зацікавлена в тому, щоб бойові дії не поширилися на Чорне море, оскільки вона також використовує його для експорту товарів.

Сьогодні Україна може використовувати тільки порти Одеської області для відвантаження зерна морем. Попри це, щомісяця відвантажуючи в середньому 4,1 мільйона метричних тонн зерна та олійних культур, ці три порти зараз близькі до довоєнних обсягів морського експорту.

Восени компанія Dragon Capital підрахувала, що повернення до повноцінної роботи Одеських портів може додати кілька відсоткових пунктів до зростання валового внутрішнього продукту України цьогоріч, який, за її прогнозами, становитиме 4%.

Аналітики попереджають, що початковий успіх нового судноплавного маршруту України може виявитися недовгим через постійні удари з боку РФ.

Ірина Королькова

Автор записи: odessabiz

Добавить комментарий