Зерно – у списку цілей російського агресора у війні третього тисячоліття

Президенту Росії Володимиру Путіну може загрожувати нове звинувачення у воєнному злочині, оскільки є докази того, що РФ планувала спричинити умисний голод в Україні й готувалася до цього заздалегідь, повідомляє The Independent.

За даними експертів з прав людини, Росія активно готувалася викрасти запаси українського зерна та заморити українців голодом за кілька місяців до того, як Володимир Путін віддав наказ про вторгнення.

Як ідеться в новому звіті міжнародної юридичної компанії з прав людини Global Rights Compliance (GRC), коли російські танки перетнули український кордон 24 лютого 2022 року, вони буцімто навмисно одразу націлилися на багаті зерном райони та інфраструктуру з виробництва продовольства.

GRC виявила, що російський оборонний підрядник почав закупати вантажівки для перевезення зерна, а також три нові 170-метрові суховантажні судна ще в грудні 2021 року. Це свідчить про план розкрадання українського продовольства «у безпрецедентних масштабах».

Менш ніж за тиждень після вторгнення росія почала захоплювати українські фермерські господарства й на піку цього експортувала 12 тисяч тонн зерна щодня з усіх окупованих територій.

Мета фахівців GRC полягає в тому, щоб надати МКС докази того, що росіяни хотіли використали голод як інструмент війни. Це дозволить почати перше в історії судове переслідування такого роду.

«Дуже ймовірно, що Росію визнають винною», — каже Катріона Мердок, партнерка Global Rights Compliance, і тоді Міжнародний кримінальний суд у Гаазі зможе видати Путіну ще один ордер на арешт – на додачу до того, який МКС вже видав у березні цього року за звинуваченням у насильницькій депортації українських дітей до РФ.

«Росія не лише застосувала багатосторонній підхід, беручи в облогу цивільне населення і руйнуючи критично важливу інфраструктуру, але й заздалегідь спланувала захоплення та розкрадання української сільськогосподарської продукції», — сказала Мердок The Independent.

«Москва спровокувала глобальну продовольчу кризу й атакувала сільськогосподарський сектор України, використавши це як інструмент війни», — додає вона.

Ринкова вартість зерна, викраденого в Україні, становить приблизно 1 мільярд доларів на рік. За даними GRC, численні приватні українські зернові компанії примусово включили до складу російського державного оператора.

Як пише The Independent, через розв’язану в Україні війну Росія спричинила глобальну продовольчу кризу, яка зачепила мільйони людей, оскільки до війни Україна була найбільшим у світі виробником пшениці.

Фермер із Запоріжжя розповів, що його зернове підприємство російські війська захопили через п’ять днів після початку повномасштабного вторгнення.

«Протягом наступних тижнів були помічені кілька автоколон, які везли зерно в напрямку Кримського півострова, і GPS-трекери на викрадених фермерських вантажівках показують, як вони їдуть через Крим до Росії», — заявили фахівці GRC.

На супутникових знімках, які The Independent надали експерти GRC, видно, що зерновози з номерними знаками, зареєстрованими в окупованому Криму, стоять в Мелітополі. На інших зображеннях — вагони з надписом «Зерно» відправляються з вокзалу у Бердянську.

А на знімку, зробленому у березні цього року, видно заповнену зерном нещодавно збудовану складську будівлю в Мелітополі.

Попри наявність плану, росіяни не змогли швидко знайти водіїв вантажівок для перевезення знавчної кількості вкраденого українського продовольства.

Розслідування тривало до серпня цього року. У GRC заявили, що, хоча відтоді Росія більше не захопила жодної багатої на зерно території, вона, як і раніше, контролює весь Кримський півострів – один з основних регіонів, з якого зерно транспортується морем до Росії й за кордон.

Старший юрист Global Rights Compliance Юсуф Сайєд Хан назвав використання Росією зерна як зброї «безпрецедентним у сучасній історії».

Зараз Росія звертається до ООН та інших держав з проханням послабити пов’язані з війною санкції, щоб вона могла відновити експорт зерна з окупованої території в країни, які найбільше постраждали від продовольчої кризи. Зернова пропозиція для дружніх третіх країн також була частиною невдалої спроби Путіна повернутися до Ради ООН з прав людини, пише видання.

«Росія робить це для того, щоб представити себе законним власником українських територій, що, своєю чергою, також послаблює національну економіку України», — зазначив Хан.

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дітей РФ Марії Львової-Бєлової за депортацію українських дітей до Росії, нагадує ТСН.

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан заявив, що президент Росії Володимир Путін постане перед правосуддям у Гаазі за злочини, вчинені проти України, незалежно від аргументів Москви.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не може йти на компроміс із Росією, тому що саме Володимир Путін винен у тяжких військових злочинах на території нашої держави.

Слідчий комітет РФ відкрив «кримінальну справу» проти прокурора та суддів Міжнародного кримінального суду в Гаазі, які раніше видали ордер на арешт російського диктатора Володимира Путіна.

…Зерно залишається у списку цілей російських агресоров, які не облишають сподівать знищити його за будь-якої ціни. Нажаль, для досягнення мети ворог знаходить собі поплічників. Так, в листопаді цього року в Одеській області затримано коригувальницю, яка наводила російські ракети та безпілотники на «зерновий коридор» та військові об’єкти, повідомляє Служба безпеки України.

«Кіберфахівці Служби безпеки затримали ще одну інформаторку російських спецслужб, яка коригувала повітряні удари РФ по території Одещини. Серед основних цілей ворога були місця базування Сил оборони та логістичні центри експорту українського зерна поблизу акваторії Чорного моря», – пише відомство.

Окупантам була потрібна розвідінформація для підготовки серії атак по військовій та критичній інфраструктурі області із застосуванням ракетного озброєння та дронів-камікадзе, зазначає спецслужба.

«Утім, співробітники СБУ спрацювали на випередження – своєчасно викрили російську інформаторку, задокументували її злочинні дії та затримали», – зауважує СБУ.

Правоохоронці встановили, що фігуранткою є жителька села Приморське на півдні Одеської області (поряд з портами на Дунаї). З агресором жінка комунікувала через свого сина, який мешкає у РФ та контактує з ворожими спецслужбами, зазначає слідство. Під час обшуку у затриманої вилучили мобільний телефон, який вона використовувала у злочинній діяльності, пише СБУ.

Правоохоронці повідомили жінку про підозру у несанкціонованому поширенні інформації про рух, переміщення або розміщення ЗСУ, вчинене в умовах воєнного стану, та виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ проти України, глорифікаціі її учасників.

Фігурантці загрожує до 12 років ув’язнення, наразі вона перебуває під вартою, триває розслідування.

росія після виходу з Чорноморської зернової ініціативи в липні 2023 року почала атакувати українські порти як у районі Одеси, так і на Дунаї.

Україна в пошуках нового зернового коридору у серпні відкрила новий морський маршрут з Одеси, який спочатку використовувався для виходу цивільних суден, що застрягли в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний з початку повномасштабного вторгнення Росії.

Далі буде.

Ірина Королькова

Автор записи: odessabiz

Добавить комментарий