Мінагрополітики очікує, що завдяки грантовій програмі підтримки українських фермерів навесні наступного року не буде різкого сезонного стрибка цін на овочі. Такий прогноз в ефірі телемарафону озвучив перший заступник міністра Тарас Висоцький.
«Ми очікуємо вплив (на ціни. – Ред.) вже навесні. Після холодів уже має бути перша продукція. Це трохи нівелює різкі цінові перепади між сезонною і тепличною продукцією», – сказав заступник міністра.
Він пояснив, що в попередні роки Україна багато ранніх овочів імпортувала. Ціна на них залежала від обмінного курсу, логістичних ризиків.
«А тут свіжа продукція вже не буде так залежати від перетину кордону, буде ближче до споживача. Це має вплинути на зниження середньозваженої ціни тепличних овочів», – запевнив заступник міністра.
Цього року попит на програму грантів на розвиток садів і теплиць із боку аграріїв був досить високий.
За словами Висоцького, на садівництво та закладення теплиць у 2023 році фермери отримали 590 млн. грн. Понад 130 заявок надійшло на здобуття грантів із садівництва, 30 – теплиць.
«Завдяки цим грантам буде закладено близько 2 000 га нових садів. Це суттєва цифра, оскільки йдеться про інтенсивне виробництво. Крім того, завдяки грантам буде створено близько 40 га нових теплиць», – сказав він.
У сільській місцевості завдяки держдопомозі буде створено близько 1200 нових постійних і понад 17 600 сезонних робочих місць, зокрема для внутрішньо переміщених осіб.
Грантова програма надається на вирощування понад десяти культур. За словами Висоцького, найпопулярнішими культурами в отримувачів грантів на закладку садів були лохина, яблуня і горіх, на овочі – огірки й томати. Охоплює програма і ягоди, квіти, салати.
Напередодні Кабмін послабив вимоги до тепличних господарств для отримання державного гранту, а також встановив норму обов’язкової мінімальної зарплати і визначив часові рамки отримання гранту підприємцями.
У серпні 2023 року в Україні запустили супутниковий моніторинг господарств, які отримали гранти від держави за програмою «єРобота».