У яких країнах Європи простіше відкрити та вести бізнес?

Ескалація торгової напруженості між ЄС та США, а також ЄС та Китаєм призвела до зростання ділової, економічної та фінансової нестабільності за останні кілька місяців.

Висока інфляція і відносно високі відсоткові ставки також сприяли зростанню невизначеності, а криза вартості життя, що продовжується та спостерігається в деяких частинах Європи, призвела до скорочення стартового капіталу.

Тому вибір європейської країни для створення нового бізнесу може здатися особливо складним завданням.

Однак для засновників є й позитивна сторона: ЄС приділяє більше уваги розвитку внутрішнього виробництва товарів та послуг, намагаючись зменшити залежність від іноземних держав.

Це передбачає залучення більшої кількості малих та середніх підприємств (МСП) шляхом надання низки схем фінансування та підтримки, таких як EIC Accelerator, Horizon Europe, Women TechEU, EIC STEP Scale Up, Connecting Europe Facility (CEF) та інші.

ЄС також має кілька інформаційних інструментів, таких як Your Europe Business Portal, Enterprise Europe Network та програма Erasmus for Young Entrepreneurs.

За даними Європейської комісії, в 2025 році в ЄС налічуватиметься близько 35 000 стартапів-початківців.

Наскільки легко вести бізнес у тій чи іншій країні, можна судити з кількох ключових факторів. Індекс легкості ведення бізнесу Світового банку класифікує їх за 10 параметрами. До них відносяться:

  •  відкриття бізнесу;
  •  одержання дозволів на будівництво;
  •  одержання електроенергії;
  •  реєстрація власності;
  •  отримання кредиту;
  •  захист міноритарних інвесторів;
  •  сплата податків;
  •  транскордонна торгівля;
  •   дотримання контрактів;
  • врегулювання неплатоспроможності.

Euronews розглядає, в яких країнах Європи засновникам буде легше створити свій бізнес у нинішніх економічних умовах.

Естонія

Естонія є однією з найбільш гостинних країн ЄС для іноземних засновників, пропонуючи дуже сприятливу для бізнесу правову та економічну базу, а також високий рівень цифровізації.

Програма електронного резидентства дозволяє нерезидентам реєструвати свої компанії в режимі онлайн та забезпечувати свої ділові потреби у цифровому форматі. Вона також дозволяє їм користуватись деякими державними послугами Естонії з будь-якої точки світу.

Інші ділові операції, такі як подання податкових декларацій та банківські операції, також можна здійснювати онлайн.

За даними Invest in Estonia, створення компанії займає 15 хвилин, при цьому 98% підприємств реєструються онлайн.

Податкова система країни заохочує реінвестиції і навіть не стягує податку нерозподілений прибуток. Крім того, в Естонії є відносно низький рівень бюрократії, що ще більше спрощує створення бізнесу. При цьому Естонія має переваги єдиного ринку ЄС і займає стратегічно вигідне становище як для балтійських, так і для ширших європейських ринків.

Враховуючи геополітичну нестабільність, яка спостерігається в даний час, незалежний від розташування бізнес може виявитися серйозною перевагою для нових засновників.

Ірландія

Республіка Ірландія – ще один популярний вибір для відкриття бізнесу в Європі, оскільки це країна з високим рівнем доходу та дуже розвиненою цифровою економікою. За даними 1Office, використання смартфонів досягло 90%, а доступ до інтернету в домашніх господарствах становить 92%, що створює хорошу основу для бізнесу з технологічними та цифровими продуктами.

Щорічно Enterprise Ireland інвестує приблизно 200 стартапів, що робить країну дуже привабливою для підприємців у всьому світі.

Згідно з дослідженням Світового банку «Ведення бізнесу в Європейському союзі 2020: Ірландія», кілька ірландських міст займають високі позиції щодо багатьох з вищезазначених параметрів. У Корці бізнесмени можуть дуже швидко укладати контракти та безперебійно отримувати електрику. Дублін також демонструє хороші показники за цими двома параметрами, а також з відкриття бізнесу. Уотерфорд найбільш ефективний у видачі дозволів на будівництво, а Голуей — у реєстрації власності та відкритті бізнесу.

Ірландія — член Європейського союзу, ОЕСР та єврозони, а також використовує євро та має англійську мову як одну з основних, що є дуже привабливим фактором для європейських підприємців.

Підприємцям із Великобританії, Ісландії, Норвегії, Швейцарії та ЄС не потрібно отримувати жодних дозволів чи віз, щоб відкрити магазин в Ірландії. Країна також полегшує дистанційне створення та реєстрацію компаній для громадян країн, які не входять до ЄС.

Крім того, тут одна з найнижчих у світі ставок корпоративного податку – 12,5 %, а договір про уникнення подвійного оподаткування укладено вже із 72 країнами.

Незважаючи на те, що останнім часом Ірландія бореться з житловою кризою, яка позначився на бізнесі та іноземних робітників, країні, як і раніше, є що запропонувати підприємцям-початківцям.

Болгарія

Болгарія є одним із найпопулярніших центрів нового бізнесу у Східній Європі завдяки відносно низькій бюрократії, пов’язаній зі створенням компанії, що займає лише кілька тижнів. Адміністративні витрати також дуже низькі порівняно з більшістю країн Європи, а корпоративний податок становить лише 10%.

Іноземні компанії не мають законодавчих обмежень на купівлю землі в країні та повинні оплачувати лише операційні витрати після реєстрації. Підприємці з ЄС також можуть скористатися нижчою вартістю робочої сили, висококваліфікованим та багатомовним персоналом та відносно низькою вартістю життя, маючи доступ до єдиного європейського ринку завдяки тому, що Болгарія є частиною ЄС.

Геополітичне положення Болгарії на південному сході Європи також забезпечує зручний доступ до інших усталених ринків, таких як Греція та Туреччина, відкриваючи при цьому можливості в Сербії та Північній Македонії.

Болгарія також дозволяє реєструвати компанії дистанційно. Однак у країні, як і раніше, існує проблема корупції, що необхідно враховувати при виборі типу бізнесу та його розташування.

Нідерланди

За даними Всесвітнього економічного форуму, Нідерланди є п’ятою за величиною економікою в Європейському союзі з ВВП близько 990,6 млрд. доларів (918,7 млрд. євро), що становить близько 5,96% економіки ЄС.

Розташовані дуже вдало в Західній Європі, Нідерланди мають надзвичайно космополітичну, високоосвічену та кваліфіковану робочу силу. Голландський уряд надає безліч схем підтримки бізнесу та податкових пільг для нових підприємств. Хоча ставка корпоративного податку трохи вища, ніж в інших європейських країнах, і становить 25,8%, багато власників бізнесу можуть вважати, що це вигідно з огляду на місце розташування та доступ до ринку.

Стимули включають допомогу для підприємців, а також 30% пільгу. Це дозволяє роботодавцям виплачувати 30% зарплати іноземним співробітникам без вирахування податків. Крім того, уряд підтримує дослідження та розробки, а також інновації, відшкодовуючи різні витрати компаніям, які проводять наукові дослідження або розробляють нові інноваційні продукти.

Нідерланди особливо сприятливі для підприємців із технологічно просунутими компаніями, такими як робототехніка та штучний інтелект, а також роздрібна торгівля.

Данія

Данія – ще одна країна, де засновники можуть відкрити свій бізнес із відносною легкістю. Вона постійно займає високі позиції у рейтингу Світового банку щодо простоти ведення бізнесу, часто потрапляючи до п’ятірки найкращих країн світу.

Зареєструвати компанію в Данії відносно просто, причому зробити це можна онлайн. Процес проходить швидко і іноді може тривати лише кілька годин.

Данія також пропонує стабільну економіку, висококваліфіковану робочу силу та розвинену інфраструктуру. Ринок праці щодо гнучкий, з низькими витратами на наймання та звільнення.

Країна славиться своєю культурою ведення бізнесу, що ґрунтується на довірі, що дозволяє скоротити транзакційні витрати, оскільки бізнес може відмовитися від складних процесів перевірки, великих юридичних контрактів та заходів безпеки.

Крім того, у Данії діє приваблива ставка корпоративного податку, яка для більшості організацій становить 22%.

Великобританія

За даними British Business Bank, щорічно у Великій Британії створюється близько 360 000 нових підприємств. Створення компанії також є відносно швидким, простим та дешевим процесом: поштові заявки розглядаються протягом восьми-десяти днів, а онлайн-заявки – протягом 24 годин.

Володіючи однією з найрізноманітніших економік та трудових ресурсів у Європі, Великобританія також вживає заходів щодо підтримки бізнесу у перші кілька років, коли рентабельність невелика. Вона також надає податкові пільги наприкінці життя бізнесу щодо доходів, одержаних від продажу активів.

Крім того, у Великій Британії існує сильна податкова та правова система з ефективними процесами та ставкою корпоративного податку в 25% для всіх компаній з обмеженою відповідальністю. В даний час третина дорослого населення має вищу освіту, тому робоча сила має високу кваліфікацію і здатна до адаптації.

Підприємці можуть скористатися краудфандингом, венчурним капіталом та ангельськими інвестиціями, а також урядовими грантами, фінансуванням та консультаціями через різні державні відомства.

Джерело

Автор записи: odessabiz

Добавить комментарий