
Двоє бенефіціарних власників одеського зернового термінала та генеральний директор української компанії отримали підозру у шахрайстві та службовому підробленні. За версією слідства, вони організували схему, внаслідок якої американські хедж-фонди втратили $20 млн.
Про це повідомляє Офіс генерального прокурора.
За даними слідства, представники групи компаній, що оперують зерновими терміналами в Одеському порту, у 2020 році уклали кредитний договір з інвестором зі США. Кошти — $20 млн — нібито були забезпечені агропродукцією, яка зберігалася на території порту. Термін повернення кредиту спливав у грудні 2021 року.
Однак, за версією правоохоронців, підозрювані надали підроблені документи про наявність, кількість та характеристики зерна, сформувавши у кредиторів уявлення про належне забезпечення позики.
Після закінчення строку виплат, у 2022 році, фігуранти начебто «імітували» псування агропродукції та її подальшу утилізацію. При цьому підприємство навіть здійснило перекази коштів за фіктивні послуги з утилізації.
Обшуки пройшли на території Одеської, Сумської, Кіровоградської, Львівської областей, а також у Києві. Виявлено, що продукція, яка була заявлена як заставне майно, фактично відсутня.
Одного з організаторів взяли під варту з альтернативою застави у 557 млн грн. Двоє інших — громадяни іноземних держав — перебувають у розшуку.
Йдеться, імовірно, про одеського бізнесмена Володимира Науменка, співвласника компанії GNT Group, повідомляє LIGA.net.
У 2022 році два американські хедж-фонди — Argentem Creek Partners (ACP) та Innovatus Capital Partners — заявили про початок процедури банкрутства головного активу GNT в Україні — компанії «Олімпекс Купе Інтернейшнл», що володіє терміналом в Одеському порту.
Інвестори стверджували, що надали близько $100 млн кредитів під заставу зерна та активів термінала, однак гроші так і не були повернуті. Після цього активи GNT Group були заморожені за рішенням суду в Лондоні.
Довідка: хедж-фонд (від англ. hedge fund) — це приватний інвестиційний фонд, який залучає кошти великих інвесторів і використовує широкий спектр фінансових стратегій з метою отримання високого прибутку.
Ключові характеристики:
- закритість: доступ лише для кваліфікованих інвесторів з великим капіталом (наприклад, у США мінімальний поріг — $1 млн);
- гнучкість: можуть інвестувати в акції, облігації, деривативи (ф’ючерси, опціони), валюту, товари та інші активи;
- кредитне плече: використовують позикові кошти, що підвищує потенційний прибуток, але й ризики;
- короткі продажі: заробляють навіть на падінні ринку, продаючи активи, яких фактично не мають;
- ризики: через складність стратегій хедж-фонди менш передбачувані й можуть нести великі збитки.
В Україні традиційні хедж-фонди майже не представлені. Це зумовлено нерозвиненим ринком деривативів, відсутністю відповідного законодавства та консервативністю інвесторів. Натомість на ринку працюють більш прості інвестиційні фонди та приватні інвестори.
Ірина Королькова
При підготовці матеріалу використано ШІ