Умови угоди щодо рідкісноземельних копалин між США та Україною гірші за післявоєнні репарації Німеччини

Адміністрація Дональда Трампа висунула Україні жорсткі умови угоди щодо корисних копалин в обмін на військову допомогу, які зазвичай ставлять країнам-агресорам, що зазнали поразки у війні. Ці умови, за своїм масштабом, перевищують обмеження, накладені на Німеччину та Японію після Другої світової війни.

Про це йдеться у проєкті угоди з грифом «Привілейований і конфіденційний», датований 7 лютого 2025 року, який отримало британське видання The Telegraph.

Як зазначається в документі, контракт, який пропонують Україні, фактично означає економічну залежність її від США на невизначений термін.

«Умови контракту, який тиждень тому потрапив до офісу Володимира Зеленського, означають економічну колонізацію України з боку США, юридично закріплену на невизначений термін. Він передбачає тягар репарацій, які неможливо виконати», наголошують у виданні.

Згідно з документом, США отримуватимуть:

50% доходів від видобутку ресурсів,

50% від вартості «всіх нових ліцензій, виданих третім особам» для майбутньої монетизації ресурсів.

На такі доходи буде «накладено арешт» на користь США.

«Цей пункт означає – «спочатку заплатіть нам, а потім годуйте своїх дітей», – сказало джерело видання, близьке до переговорів.

У документі також зазначено, що США матимуть першочергове право на купівлю українських корисних копалин, а Вашингтон отримає значний контроль над українською сировинною економікою. Крім того, спеціальний фонд США отримає виключне право визначати правила та умови видачі майбутніх ліцензій і проєктів.

«Президент Зеленський сам запропонував ідею надати США пряму частку в українських рідкісноземельних ресурсах під час візиту до Trump Tower у вересні, сподіваючись налагодити відносини для продовження постачання зброї.

Він, напевно, не очікував, що йому висунуть умови, які зазвичай ставлять країнам-агресорам, що зазнали поразки у війні. Вони навіть жорсткіші за фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їхньої поразки в 1945 році», наголошують у виданні.

Фактично, умови угоди перевищують навіть вимоги Версальського договору 1919 року щодо Німеччини. Для порівняння, репарації Веймарської республіки становили 132 мільярди золотих марок (близько $269 млрд у сучасному еквіваленті), тоді як від України вимагають $500 млрд.

«Запропонована Трампом угода не передбачає жодної фінансової допомоги для України, а лише встановлює обмеження та вимоги, які можуть стримувати економічний розвиток країни», уточнює The Telegraph.

В інтерв’ю Fox News Дональд Трамп заявив, що Україна «фактично погодилася» передати $500 млрд. Він наголосив на величезному ресурсному потенціалі країни, зокрема рідкісноземельних металів, нафти та газу.

«Вони мають надзвичайно цінну землю з точки зору рідкісних металів, з точки зору нафти і газу, з точки зору інших ресурсів», – сказав він.

При цьому Трамп застеріг, що в разі відмови Україна «буде віддана путіну на тарілочці».

«Україна не може задовольнити вимогу Трампа щодо $500 мільярдів у будь-який розумний проміжок часу. Але ще важливіше – чи чесно так поводитися з нацією-жертвою, яка три роки утримує лінію фронту заради ліберальних демократій, жертвуючи величезними ресурсами?

Вимога Трампа – це примус залізними кулаками з боку неоімперської держави проти слабшої нації, притиснутої до стіни», резюмує видання.

Що відомо про домовленість щодо рідкісноземельних корисних копалин

Нагадаємо, що напередодні президент США Дональд Трамп заявив, що хоче укласти з Києвом угоду, за якою Україна постачатиме Сполученим Штатам рідкоземельні мінерали, потрібні для електроніки в обмін на американську допомогу.

Своєю чергою Зеленський заявив, що Україна готова до угоди зі США щодо постачання рідкісноземельних ресурсів. Однак не планує «віддавати» свої ресурси, а пропонує взаємовигідне партнерство.

Також Глава держави заявляв, що Україна відкрита до американських інвестицій у добування українських рідкісноземельних мінералів в обмін на американську допомогу. Він каже, що вже обговорював це з американським президентом Дональдом Трампом у вересні 2024 року, а також вніс це у свій План перемоги як один із пунктів.

15 лютого стало відомо, що Адміністрація президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа запропонувала Україні передати США 50% власності на рідкісноземельні корисні копалини. Водночас президент Володимир Зеленський відмовився підписувати відповідний документ.

Автор записи: odessabiz

Добавить комментарий