Представники України, Румунії, Молдови, США та Єврокомісії обговорили інтеграцію української частини Дунаю до мережі TEN-T.
Як повідомляє Асоціація «Укрпорт», у Кишиневі відбулася зустріч у форматі QUINT, яка об’єднала представників України, США, Румунії, Молдови та Єврокомісії (DG MOVE), повідомили в Мінрозвитку.
Головна мета зустрічі — посилення регіональної співпраці та пошук ефективних рішень для розвитку Дунайського регіону.
Для України Дунайський регіон для України є стратегічним вузлом, який з повномасштабним вторгненням дозволив зміцнити експортний потенціал не лише нашої країни, а Молдови та Румунії, зазначив заступник міністра розвитку громад і територій Сергій Деркач: «Наші спільні зусилля зосереджені на розширенні пропускної спроможності портів. Разом з тим, завдяки роботі у форматі Quint вдалось запустити повноцінний “зелений коридор” між пунктами пропуску Рені – Джурджулешти – Галац. Це дозволило прискорити доставку вантажів до румунського порту Галац та зменшити час на контрольні процедури. Для цього з українського боку ми реконструювали пункт пропуску “Рені”, своєю чергою румунські та молдавські колеги запустили скоординований контроль на пункті пропуску “Галац”», — заявив віце-міністр.
Під час зустрічі українська делегація повідомила про розвиток Дунайських портів.
В пріоритеті — не лише оптимізація роботи портів, але й розвиток залізничної та автомобільної інфраструктури, яка забезпечує доставку вантажів до портових терміналів.
Окремо сторони обговорили інтеграцію української частини Дунаю до європейської мережі TEN-T, що дозволить покращити транспортну логістику та забезпечити інтеграцію з європейською інфраструктурою.
Нагадаємо, що Мінрозвитку, підсумовуючи 2024 рік в морській галузі, оприлюднило цифри:
порти Великої Одеси за 2024 рік обробили понад 73 мільйони тонн вантажів, Дунайські порти — понад 16 млн. https://www.facebook.com/Ministry.for.development/posts/pfbid02H6tyg6LEK4iiAykdWpuBJsu3JuT6qYwkdvufC2R9p7ZmzYkxzhzRbfdKyTNPzyi7l
У 2024-му в морських портах України обробили 91,1 млн тонн вантажів, з яких:
73,4 млн тонн припадає на український морський коридор до/з портів «Великої Одеси»;
16,5 млн тонн — на Дунайські порти.
Всього було забезпечено 10 193 суднозаходи. Так, морським коридором було здійснено 2871 суднозахід, а Дунаєм — 7322.
Варто зазначити, що за інформацією у Forbes. https://forbes.ua/news/uz-narostila-pributok-vpyatero-ukrposhta-zbitok-finansovi-rezultati-derzhavnikh-ukrposhti-ta-uz-za-sichen-veresen-14112024-24791, порти на Дунаї за підсумками трьох кварталів 2024-го скоротили фінансові результати. Так, Ізмаїл зменшив виторг на 35%, а прибуток вдвічі, порт Рені скоротив виторг у 4,5 раза, а прибуток порівняно з трьома кварталами 2023-го впав у 51 раз.
Нагадаємо, у 2023 році прибуток порту Чорноморськ зріс у 26 разів. Тоді до списку найприбутковіших державних підприємств також увійшли порт Ізмаїла та АМПУ.
Ірина Королькова