В Ізмаїлі презентовано проєкт «Міста і громади, вільні від домашнього насильства»

Ізмаїл увійшов до переможців конкурсного відбору міст та територіальних громад з усіх областей України для участі в проєкті «Міста і громади, вільні від домашнього насильства» на 2023-2025 роки, який було проведено у поточному році UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення.
Серед усіх претендентів на участь у проєкті перемогли 15 міст: окрім, Ізмаїла — Чернівці, Житомир, Ніжин, Кривий Ріг, Луцьк, Суми, Ірпінь, Мукачево, Чернігів, Павлоград, Івано-Франківськ, Коростень, Вознесенськ та Хмельницький.

Про це було повідомлено 22 червня на нараді Координаційної ради з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, що відбулась в Ізмаїльський Центральній міській бібліотеці ім.І.Котляревського, під час презентації проєкту «Міста і громади, вільні від домашнього насильства», який реалізується за підтримки урядів Великої Британії та Канади у межах програми UNFRA з протидії та запобігання гендерно зумовленому насильству.

Проєкт «Міста і громади, вільні від домашнього насильства», спрямований на посилення спроможності та ролі муніципалітетів у розбудові стійких механізмів захисту та надання допомоги постраждалим від домашнього насильства, передбачає розвиток мережі якісних спеціалізованих послуг і покращення координації та міжвідомчої взаємодії органів та служб на муніципальному рівні, а також активізацію та залучення мешканців громад до запобігання та раннього виявлення випадків домашнього насильства.

Актуальність проблеми домашнього насильства для українського суспільства змусила Україну вносити законодавчі зміни у сфері протидії домашньому насильству. Зокрема, у 2018 році прийнято Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», затверджено Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі та низку інших нормативних актів, відповідно до яких сьогодні працюють всі суб’єкти, причетні до реалізації заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Проблема домашнього насильства актуальна і для м.Ізмаїл. Так, в 2021 р. в місті зафіксовано 357 звернень/повідомлень стосовно вчинення домашнього насильства, в 2022-му — 430, а станом на 01.06.2023 — 216.

Усвідомлюючи всю важливість питання та вивчивши потреби населення у соціальних послугах, виконавчі органи Ізмаїльської міської ради в 2021 р. прийняли рішення про створення при Ізмаїльському міському центрі соціальних служб мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, що постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

Мобільна бригада надає соціальні послуги інформування та консультування постраждалим від домашнього насильства, під час виїзду за місцем їх мешкання та в приміщенні Центру соціальних служб (у 2021 р. було охоплено 152 особи).

З 1 серпня 2022 р. завдяки підтримці Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення України стало можливим зробити діяльність спеціалізованого формування більш ефективним. Фахівці мобільної бригади пройшли додаткове навчання та отримали технічну підтримку. А в квітні цього року громадська організація «Віра, Надія, Любов», яка є виконавчим фінансовим партнером Фронду ООН, передала в користування автомобіль.

Мобільна бригада у своїй діяльності тісно співпрацює з сектором з протидії домашньому насильству Ізмаїльського відділу поліції, службою у справах дітей, відділом освіти, місцевим Центром з надання безоплатної правової вторинної допомоги та іншими суб’єктами.

Разом з поліцією періодично виїжджають у спільні рейди в сім’ї, де є повторні вчинення насильства, проводять роботу з постраждалими особами.

Надають інформацію про можливість пройти Корекційну програму для кривдників без рішення суду, самостійно звернувшись до центру соціальних служб.

Зі службою дітей та сім’ї мобільна бригада співпрацює, коли вчиняється насильство відносно дітей, а також при виїздах в сім’ї опікунів/піклувальників, прийомні сім’ї з метою проведення роботи з попередження домашнього насильства. Спільно з суб’єктами проводяться в навчальних закладах міста інформаційні зустрічі зі старшокласниками та студентами.

Налагоджена співпраця з Простором «Вільна» — проводиться тренінгова робота з жінками з сімей, що опинились в складних життєвих обставинах.

Мобільна бригада вчасно відпрацьовує випадки домашнього насильства за повідомленнями, які надходять до центру соціальних служб. Так, станом на 01.06.2023 надійшло 216 повідомлень. Соціальними послугами охоплено 184 особи, надано 280 соціальних послуг інформування, консультування. Соціальна послуга соціального супроводу наразі надається 16 сім’ям/особам.

Як повідомив заступник міського голови Сергій Лузанов, в Ізмаїлі планується створення «зеленої кімнати» — закладу, у якому проводитимуть опитування дітей-свідків домашнього насильства. Йдеться про два приміщення: в одному працює психолог із дитиною, в іншому, за непрозорим склом, – поліція, яка через відповідні засоби зв’язку із психологом корегує питання. Тільки психолог, котрий володіє відповідними знаннями, може правильно поставити певні запитання, які цікавлять слідство. Що важливо, у «зеленій кімнаті» має бути встановлено обладнання, яке записує розмову дитини і психолога. Тільки цей відеозапис, який зроблено в умовах такої кімнати, можна використовувати в суді без повторного допиту дитини, щоб уникнути психічних травм і стресу.

Присутня на нараді старша координаторка проєкту Людмила Акімова, яка і презентувала сам проєкт UNFRA, відповіла на всі питання присутніх, підкресливши, що тільки небайдужість кожного є запорукою винищення проблеми домашнього насильства.

Ірина Королькова

Автор записи: odessabiz

Добавить комментарий